19.7 C
27-iun.-2024

MERG MAI DEPARTE

CALIFICARE… A început play-off-ul Ligii a 4-a. FC Vaslui, Husana Husi, Flacãra Muntenii de Sus si FC 2007 Gârceni s-au calificat în careul de asi al fotbalului vasluian. În semifinale, FC Vaslui va da piept cu FC Gârceni, iar Husana Husi va primi vizita celor de la Flacãra Muntenii de Sus.

În prologul etapei, FC Vaslui a învins cu 4-0 (1-0) pe Racova Puscasi si s-a calificat în semifinalele competitiei. “Galben-verzii” au repetat prestatia convingãtoare din meciul precedent cu Racova, iar Târtârãu, Nenitã, Covãcel si Munteanu au fost marcatorii celor patru goluri care au dus Vasluiul printre cele mai bune patru formatii ale campionatului. De partea cealaltã, Racova Puscasi a rezistat doar o reprizã, partea secundã fiind la discretia gazdelor. Cel mai echilibrat meci al sferturilor s-a disputat la Husi, acolo unde Husana a primit vizita echipei Atletic Club Bârlad. Bãietii lui Cãtãlin Nicolau au deschis scorul în prima reprizã prin Cãtãlin Tofan, în timp ce bârlãdenii au restabilit egalitatea prin Marian Rotaru (minutul 90). S-a intrat în prelungiri, iar pregãtirea fizicã a fãcut diferenta. Husana Husi s-a impus cu 3-1 si asteaptã acum duelul de sãptãmâna viitoare cu Flacãra Muntenii de Sus. “Muntenarii” au avut un meci ceva mai usor, impunându-se cu 5-2 (2-1) împotriva echipei Sporting Bârlad. Pentru Flacãra au înscris Boicu (2), Cosovãt, Chiochiu si Crãciun.