19.7 C
27-iun.-2024

Debut perfect pentru LPS Vaslui

Juniori

SUCCES… Juniorii nãscuti în anul 2003 de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui au câstigat primele douã meciuri de la editia a III-a a Cupei Prieteniei Brasov si s-au calificat în sferturile de finalã. Trupa pregãtitã de Ionut Chiochiu a învins Petrolul Ploiesti (5-0) si CSS Slatina (1-0).

Rezultate bune pentru juniorii vasluieni la editia a III-a a „Cupei Prieteniei”. Dupã grupele 2001 si 2004 de la Sporting Juniorul Vaslui si Comstar Vaslui, a venit rândul juniorilor nãscuti în anul 2003, de la LPS Vaslui, sã debuteze cu dreptul la competitia organizatã la Brasov. În primele douã partide, LPS-istii au învins Petrolul Ploiesti (5-0) si CSS Slatina (1-0), urmând ca în ultimul joc din faza grupelor sã întâlneascã Kinder Constanta (partidã disputatã dupã închiderea editiei). Indiferent de scorul cu gruparea constãnteanã, LPS Vaslui a obtinut calificarea în sferturile de finalã ale competitiei. „Au fost douã meciuri echilibrate, împotriva unor adversari dificili. Chiar dacã am câstigat cu 5-0, meciul cu Petrolul a fost mult mai echilibrat, iar scorul nu aratã realitatea din teren. Meciul cu CSS Slatina s-a jucat pe un teren înzãpezit. Dupã un meci de luptã, ne-am impus la limitã cu 1-0”, a declarat Ionut Chiochiu, antrenorul echipei LPS Vaslui 2003.