22.4 C
26-iun.-2024

Aur si bronz pentru LPS Vaslui la CN de atletism

CAMPIOANÃ… Rezultate încântãtoare si pentru sportivii Liceului cu Program Sportiv Vaslui la editia din acest an a Campionatului National de atletism pentru juniori 1. Izabela Spiridon a cucerit aurul în proba de 3000 m si a luat bronzul la 5000 m.

Dupã succesul înregistrat de Andrei Micu în proba de aruncare a ciocanului, Vasluiul se mândreste cu un alt rezultat remarcabil la Campionatele Nationale de atletism pentru juniori 1. Izabela Spiridon, sportiva Liceului cu Program Sportiv Vaslui a cucerit medalia de aur în proba de 3000 metri, cronometratã cu timpul 10:05.48. Eleva pregãtitã de Viorica Pintilie a reusit o performantã extraordinarã, câstigând proba de 3.000 m dupã ce a depãsit sportive mai mari cu trei ani. Mai mult, Izabela Spiridon a urcat pe podium si în proba de 5.000 metri, unde a obtinut medalia de bronz. În aceeasi probã, Gabriela Buzdugan, sportivã legitimatã tot la LPS Vaslui, a încheiat competitia pe locul 6, fiind un rezultat excelent, mai ales cã sportiva este junioare 3 si a alergat alãturi de sportive mai mari cu cinci ani.