22.4 C
26-iun.-2024

Doi vasluieni, pe podiumul Balcaniadei de Atletism Juniori 1

Bronz la Pitesti

MEDALIATI…Izabela Spiridon, la proba de 5000 m si Andrei Micu, la aruncarea ciocanului sunt vasluienii din lotul României care au cucerit medaliile de bronz la Campionatul Balcanic de Atletism Juniori 1, competitie desfãsuratã în acest weekend, la Pitesti.

România a cîstigat 26 de medalii la Campionatul Balcanic de Atletism juniori 1, desfãsurat la Pitesti, si s-a clasat pe locul secund, dupã Turcia. Tara noastrã a cucerit 10 medalii de aur, 7 medalii de argint si 9 medalii de bronz, cumulând un numãr de 26 de medalii. Turcia a ocupat primul loc al clasamentului cu 11 medalii de aur, 7 de argint si 9 de bronz, iar locul trei a fost ocupat de Grecia cu opt medalii de aur, 8 de argint si 7 de bronz. Printre sportivii care au urcat tricolorul pe podiumul competitiei s-au aflat si doi vasluieni. Este vorba despre Andrei Micu, medaliat cu bronz la aruncarea ciocanului. Acesta a aruncat 71.32 m, fiind depãsit doar de grecul Georgios Korakidis (71,63 m) si moldoveanul Dan Morari (71.64 m). Cea de-a doua medalie de bronz a delegatiei vasluiene a fost cuceritã de Izabela Spiridon, la proba de 5000 de metri. Vasluianca a scos un timp de 19:03:50. Pe locul doi s-a clasat croata Katarina Vukancic, cu 18:03:03 iar medalia de aur iar aurul a fost câstigatã de turcoaica Latife Gunes, care a scos un timpt de 17:36:31.