18.1 C
27-iun.-2024

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Eastbourne. Joacă ASTĂZI cu Caroline Wozniacki

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5, pe bulgăroaica Ţvetana Pironkova, locul 149 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Eastbourne.

Partida a fost oprită, miercuri, din cauza ploii, la scorul de scorul de 7-6 (6), 2-1, 40-30, pentru jucătoarea bulgară. Cu o evoluţie ştearsă, fără răbdare şi concentrare, Halep risipise până să înceapă ploaia şapte mingi de set.
Joi, sportiva română a intrat cu o altă atitudine pe teren. A jucat mai motivată, mai calmă, a făcut mai mult efort, a fost agresivă, a trimis mingea pe marginile terenului, punându-şi adversara sub presiune.
La reluarea meciului, pe serviciul rivalei, Halep a avut o minge de rebreak şi de egalare la 2, dar bulgăroaica a anulat-o şi s-a desprins la 3-1. A urmat o serie de patru ghemuri câştigate la rând de româncă, astfel că scorul a devenit 5-3. Însă ea nu a concretizat avantajul break-ului, pentru că Pironkova nu a cedat şi cu un joc defensiv foarte bun, a trimis mereu mingea înapoi, iar Halep a greşit destul de mult. Semifinalistă la Wimbledon în 2010, Pironkova a egalat la 5, apoi s-a ajuns din nou în tie-break. De data aceasta, Halep nu a mai ratat setul, pe care l-a câştigat cu 7-6 (7-4), după 46 de minute jucate joi.