18.1 C
27-iun.-2024

DIN NOU CAMPIONI!

Juniori

PERFORMANTÃ… O nouã performantã remarcabilã pentru grupa 2001 a clubului Sporting Juniorul Vaslui. Echipa pregãtitã de Cornel Cracea si Gabriel Crãciun a câstigat Campionatul National de fotbal rezervat juniorilor U17, dupã victoria obtinutã în fata celor de la ACS Hidro Râmnicu Vâlcea, dupã executarea loviturilor de departajare.

Sporting Vaslui este noua câstigãtoare a Campionatului National de Juniori – Under 17. Vasluienii au învins-o în marea finalã pe ACS Hidro Râmnicu Vâlcea cu scorul de 4-3 (dupã loviturile de departajare). La finalul celor 80 de minute scorul a fost egal, 1-1, dupã ce fotbalistii lui Cornel Cracea si Gabi Crãciun au deschis scorul prin Hagiu, iar Casoni a egalat pentru vâlceni cu 9 minute înainte de final. La loviturile de departajare au înscris: Grigoras, Cracea si Ailenei pentru Vaslui si Simeanu respectiv Casoni pentru Râmnicu Vâlcea. Performanta fotbalistilor nostri este cu atât mai mare cu cât victoria a fost obtinutã în fata unor adversari cu un an mai mare. „Galben-verzii” s-au întors acasã si cu titlul de cel mai bun jucãtor al finalei, dar si cu cel mai tehnic jucãtor al turneului. Jucãtorul finalei a fost declarat portarul Ionut Ailenei, în vreme ce Octavian Cracea a cucerit premiul pentru cel mai tehnic jucãtor. Sporting Juniorul Vaslui: 1. Ailenei (Cpt.) – 6. Ed. Grigore, 17. G. Grigoras, 3. A. Drãgan, 18. St. Stefanovici (15. M. Chiorean, 53) – 14. B. Baciu (20. Al. Codreanu, 69), 10. M. Pipos (80. I. Oblejniuc, 53) – 19. V. Hagiu, 8. Oct. Cracea, 7. M. Ciobotaru (5. D. Andrei, 50) – 30. L. Gherase (11. A. June, 41).  Rezerve: 12. D. Zvoronciuc, 23. A. Mihai. În editia 2016-2017, Sporting Juniorul Vaslui a evoluat pe programul echipei Atletico Vaslui.