18.1 C
27-iun.-2024

CSM Suceava este noua campioană în Divizia Naţională de Rugby

Sâmbătă, rubgy-ul sucevean a obţinut cea mai mare performanţă de când activează în Divizia Naţională.Rugbiştii suceveni au reuşit să câştige finala Diviziei Naţionale cu scorul de 26-25, în faţa unei echipe mult mai bine cotate, CS Năvodari, o formaţie cu un buget şi pretenţii foarte mari.Deşi a pornit cu şansa a doua, echipa suceveană s-a luptat în teren ca şi cum pentru fiecare jucător ar fi fost ultimul meci din carieră. Năvodariul a deschis scorul destul de rapid, cu un eseu, dar replica sucevenilor nu s-a lăsat aşteptată, Sabin Creţu reducând diferenţa cu o lovitură de pedeapsă, scor 3-5. CSM-ul a mai ratat o lovitură de pedeapsă, iar mai apoi a preluat conducerea după o nouă penalitate transformată la beţe.Echipa suceveană a avut oportunitatea de a-şi mări avantajul, dar nu a fructificat o nouă penalitate. A urmat o perioadă mai bună a Năvodariului, care a înscris 2 eseuri netransformate şi mai apoi a transformat o penalitate, iar scorul a devenit 20-6. Pe final de repriză, Suceava a reuşit să stea mai mult în terenul Năvodariului, iar după mai multe încercări de a străpunge apărarea adversă, Dragoş Manole a reuşit să culce balonul în terenul de ţintă după o fază spectaculoasă în care a păcălit apărarea adversă. La pauză, 20-13 pentru Năvodari.În debutul reprizei secunde elevii lui Constantin Vlad au fost mult mai incisivi, iar eforturile lor au fost răsplătite printr-un eseu reuşit de Iulian Nichiforiuc, transformarea fiind ratată dintr-o poziţie dificilă.Năvodariul a reuşit un nou eseu, scorul devenind 25-18. CSM Suceava nu a renunţat la luptă şi după o margine la 5 metri de buturile adverse, Constantin Varvaroi a reuşit al treilea eseu pentru echipa sa, iar Suceava era la doar 2 puncte de Năvodari, scor 25-23.Sabin Creţu a ratat şansa de a egala din transformare, dar mai apoi s-a revanşat şi a adus 3 puncte foarte importante din lovitură de pedeapsă, puncte care până la final s-au dovedit decisive.Ultimele 10 minute de joc au fost foarte tensionate, la fel cum a fost toată partida, timp în care sucevenii s-au apărat extraordinar, ba chiar au avut situaţii de a scăpa spre eseu, scor final 26-25 pentru CSM Suceava.Cu această victorie echipa suceveană a obţinut aurul Diviziei Naţionale şi în acelaşi timp dreptul de a promova direct în Super-Ligă, primul eşalon al rugbiului românesc, dedicat echipelor profesioniste.

Follow us: @monitorulsv on TwitterMonitorul.de.Suceava on Facebook