24.1 C
28-iun.-2024

Vasluiul reintrã în lupta pentru titlu

Liga 4

CAMPIONAT ECHILIBRAT… Vasluiul învinge la Husi (3-1) si reintrã în lupta pentru titlu. Partida a fost întreruptã în minutul 74, dupã ce centralul Silviu Popa a fost agresat de oficialii echipei din Husi. Derby-ul dintre FC Gârceni si Vitis Suletea s-a încheiat nedecis, scor 1-1.

FC 2002 Vaslui în lupta pentru titlu, cu patru meciuri înainte de finalul campionatului, pãrea un lucru greu de crezut, mai ales dupã înfrângerea suferitã la Suletea (1-3). Vasluienii au fãcut un meci mare la Husi si au reaprins o flacãra a sperantei pe care toti suporterii vasluieni au resimtit-o. Pe un stadion unde înregistrase numai înfrângeri, „galben-verzii” au avut o reactie de orgoliu, arãtând cã se pot bate pentru câstigarea titlului. Suporterii din Peluza Nord Vaslui au fost si ei la înãltime, asigurând fundalul sonor. Pe teren, echipa lui Ionut Popa a condus ostilitãtile, iar Sergiu Gîrdea a deschis scorul cu o frumoasã loviturã de cap. Dupã pauzã, Husul a egalat prin Solomon, dupã un contraatac scoalã al elevilor pregãtiti de Cristian Dumitru. Reactia vasluienilor nu s-a lãsat asteptatã, iar cel mai mare pericol pentru poarta gazdelor, cuplul de atac Cezar – Abuzãtoaei a fost letal. Cei doi au conlucrat perfect, iar Abuzãtoaei a înscris de douã ori în poarta Husului. Din pãcate, partida a fost întreruptã în minutul 74, dupã ce husenii l-au agresat pe centralul Silviu Popa. În cealaltã partidã a etapei, FC 2007 Gârceni si Vitis Suletea au terminat la egalitate, scor 1-1. Suletenii au condus cu 1-0, dar au fost egalati la ultima fazã a meciului, dupã un gol marcat de Ilisanu.

Liga 4, play-off, etapa a II-a:

Pajura Husi – FC 2002 Vaslui       1-3 (0-1) (întrerupt în min. 74)

FC 2007 Gârceni – Vitis Suletea   1-1     (0-1)

Clasament:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        FC Gârceni            2        1        1        0        5-3               4

2        Vitis Suletea 2        1        1        0        4-2               4

3        FC 2002 Vaslui        2        1        0        1        4-4               3

4        Pajura Husi            2        0        0        2        3-7               0