29.5 C
27-iun.-2024

„Eto’o” aduce trei puncte mari juniorilor de la Atletico Vaslui

VICTORIE IMPORTANTÃ…Sporting Juniorul, echipã care evolueazã pe proiectul lui Atletico Vaslui în Campionatul National U17, s-a impus în derby-ul etapei, în fata celor de la LPS Piatra-Neamt si s-a distantat la cinci puncte de principala urmãritoare. Singurul gol al partidei a fost marcat în repriza a doua, de „Eto’o” Marian Ciobotaru, în urma unui corner.

Pustii de la Atletico Vaslui, nãscuti în anul 2001, râmân invincibili în aceastã primãvarã. Dupã remiza din etapa trecutã, de pe terenul ocupantei locului 3 (1-1 cu LPS Iasi), elevii lui Cornel Cracea si Gabi Crãciun au fãcut un nou meci mare, de data asta acasã, contra echipei de pe locul 2, LPS Piatra Neamt. Asa cum era de asteptat, în startul partidei, jucãtorii celor douã echipe mai mult s-au tatonat, lipsind cu desãvârsire fazele de poartã. S-a intrat cu 0-0 la vestiare. Partea a doua a fost mult mai animatã si asta datoritã ofensivei gazdelor, care a pistonat tot timpul defensiva adversã. În minutul 46, Marian Ciobotaru rateazã deschiderea scorului dupã ce, singur cu portarul, se grãbeste si trimite, fãrã preluare, mingea peste poartã. În minutul 60, Vasluiul are o ocazie foarte bunã de a înscrie prin Octavian Cracea, însã mijlocasul nu gãseste poarta adversã. Inevitabilul se produce cu 10 minute înainte de final. Mingea trimisã din corner în careul nemtenilor îl gãseste pe „Eto’o” Marian Ciobotaru, care îl învinge pe portarul oaspete cu o loviturã de cap. Se terminã 1-0, rezultat cu care juniorii de la Atletico Vaslui îsi consolideazã pozitia de lider în clasamentul Campionatului National. Dupã 22 de etape, seria I a Campionatului national aratã astfel : Atletico Vaslui 56p, LPS Piatra 51p, LPS Iasi 47p.