21.4 C
28-iun.-2024

Real Junior, locul trei la Cupa „Prosport”

Juniori

TURNEU… Real Junior Vaslui, locul trei în Campionatul de Argint la Cupa „Prosport” Focsani. Grupa 2007, pregãtitã de Sorin Tãtaru, a avut evolutii oscilante la editia din acest an, micii fotbalisti vasluieni alternând perioadele de joc foarte bun cu momente de cãdere si ineficacitate, care au adus la pierderea unor jocuri în care, per ansamblu, n-au fost cu nimic inferiori adversarilor.

În grupe, Real Junior Vaslui a învins pe Real Cadet Bucuresti (4-0), dar au cedat cu Ceahlãul Piatra-Neamt (1-2) si Otelul Galati (1-4). Clasatã pe locul trei în grupe, Real Junior s-a calificat în Campionatul de Argint, acolo unde s-au calificat toate echipele clasate pe locul trei în faza grupelor. În semifinale, Vasluiul a pierdut, scor 1-3, cu Metalosport Galati, pentru ca în finala micã sã se impunã cu scorul de 2-0 în fata celor de la ACS Junior Câmpulung Moldovenesc. „A fost un turneu bun, o experientã utilã pentru cei mici. Un câstig pentru fiecare copil. Am avut evolutii si rezultate bune, dar au fost si momente la putin reusite”, a declarat Sorin Tãtaru. Cel mai bun marcator al echipei a fost Rares Munteanu, în timp ce portarul Rony Pistinciuc a fost unul dintre cei mai apreciati portari de la acest turneu. La sfârsitul acestei sãptãmâni, va fi rândul grupei 2008, pregãtite de Gabriel Crãciun, sã participe la Cupa „Prosport” Focsani.