24.1 C
27-iun.-2024

Sperãm din nou la locul 2

CSM Ploiesti -HC Vaslui 33-39

MAI BUNI…Handbalistii de la HC Vaslui s-au impus clar, sâmbãtã, pe terenul celor de la CSM Ploiesti, scor 39-33. În urma acestui rezultat, elevii antrenorului Sandu Iacob au urcat pe locul trei în clasamentul play-out-ului, la trei puncte în spatele ultimului loc ce asigurã salvarea directã de la retrogradare.

Evolutie fãrã cusur a vasluienilor, în etapa a VI-a a play-out-ului Ligii Nationale. Nevoiti sã se deplaseze la Ploiesti pentru a se duela cu echipa localã, elevii lui Sandu Iacob au oferit o adevãratã demonstratie de fortã, impunându-se în fata CSM-ului la sase goluri diferentã, scor 39-33. Handbalistii vasluieni si-au arãtat intentiile din startul partidei, trecând la conducere încã din minutul 5, scor 1-3. La o diferentã de 1-2 goluri în favoarea noastrã s-a mers pânã spre finalul primei reprize, mai exact pânã în minutul 28, când nou-promovata a trecut pentru prima si singura datã în avantaj, scor 13-12. Bucuria spectatorilor a fost însã de scurtã duratã, pentru cã pânã la pauzã, Vasluiul a întors rezultatul, intrând la vestiare cu 14-13. Repriza a doua a continuat sub aceleasi auspicii, cu HC Vaslui la timonã si un un ecart crescând odatã cu trecerea timpului. Cu un sfert de orã înaintea fluierului de final, HC Vaslui a reusit desprinderea la 5 goluri, scor 26-21, diferentã ce s-a mentinut pânã în minutul 60, scor 39-33. Victorie foarte importantã obtinutã de echipa vasluianã de handbal, care, începând de sâmbãtã, a urcat pe locul 3 în clasamentul play-out-ului Ligii Nationale.

Play-out, Etapa a VI-a

CSM Ploiesti – HC Vaslui 33-39 (13-14)

Danubius Galati – Energia Târgu Jiu 25-30 (16-13)

CSM Focsani – Minaur Baia Mare 39-35 (16-14)

Clasament play-out

1. Energia Târgu Jiu – 34 puncte

2. Minaur Baia Mare – 29 puncte