19.8 C
27-iun.-2024

Revansã ratatã în Cupa României

RC Bârlad – RCM Galati 20-20 (17-5)

REMIZÃ…Programat sâmbãtã, de la ora 11:00, pe stadionul “Rulmentul” din Barlad, meciul din prima etapã a returului Cupei României, dintre RC Bârlad si RCM Galati s-a încheiat la eglaitate, scor 20-20. Astfel, elevii antrenati de Ioan Harnagea au ratat ocazia sã se revanseze în fata echipei gãlãtene pentru înfrângerea suferitã în tur, 17-15

Echipa bârlãdeanã a avut un joc mult mai solid în prima reprizã, marcând trei eseuri în primele 20 de minute, iar adversarii unul singur. Scorul la pauzã a fost 17 – 5, anuntând o victorie clarã a echipei bârlãdene. Dar n-a fost asa, repriza a doua aducând (cu ajutorul vizibil al arbitrilor), o rãsturnare spectaculoasã a jocului. Echpei bârlãdene nu i-a fost recunoscutã o încercare reusitã si nu i s-a acordat o loviturã de pedeaspsã, acest lucru înclinând balanta în favoarea gãlãtenilor. Meciul s-a încheiat cu scorul 20 – 20. “A fost un meci bun al echipei noastre, dar arbitrajul a fost vãdit pãrtinitor. Dar, având în vedere cã si noi si Galatiul suntem douã echipe puternice, asta a fost rezultatul. Nu este cel pe care mi l-am dorit, dacã bãteam era foarte bine”, a declarat Ioan Harnagea, antrenorul RC Bârlad. Urmãtoirul meci din Cupa României, va fi pe 15 aprilie, la orele 15.00, tot pe stadionul “Rulmentul” unde RC Bârlad va întâlni pe CSM Suceava.