21.4 C
28-iun.-2024

Net superiori gãlãtenilor (foto)

HC Vaslui – Danubius Galati 32-20 (17-11)

MAI BUNI…HC Vaslui s-a impus cu 32-20, pe teren propriu, în fata celor de la CSU Danubius Galati. Vasluienii traverseazã cea mai bunã perioadã de la revenirea în Liga Nationalã, bifând în meciul de sâmbãtã, a treia victorie consecutivã. Tot pentru prima datã de la promovarea pe prima scenã handbalisticã, “ros-albastrii” au reusit sã treacã pe golaveraj pozitiv

HC Vaslui merge din victorie în victorie în Liga Nationalã. A trecut si de CSU Danubius Galati, scor 32-20, si a ajuns la al treilea succes consecutiv. Echilibrul s-a mentinut doar în primele zece minute ale partidei, cât timp i-a luat echipei antrenatã de Sandu Iacob sã-si “încãlzeascã” motoarele. Odatã intrati în febra meciului, handbalistii vasluieni au preluat avantajul si nu l-au mai cedat pânã la final. Dupã primele 30 de minute ecartul a fost de sase goluri în favoarea Vasluiului, scor 17-11. A doua reprizã a adus si mai mult spectacol în Sala Sporturilor, “ros-albastrii” detasându-se la un moment dat si la 14 goluri diferentã. S-a terminat 32-20, un scor multumitor atât pentru echipã cât si pentru spectatorii prezenti la meci. “ Bãietii au fãcut ceea ce stiu ei mai bine. S-au luptat, au avut rãbdare si diferenta la final este cea pe care o anticipam la începutul jocului. N-am avut nici un moment teamã de faptul cã anumite mentalitãti românesti ne-ar putea domina. Pentru cã stiu puterea lor si faptul cã s-au antrenat la capacitate maximã în sãptãmâna premergãtoare meciului, s-a vãzut în evolutia lor. Cei prezenti la meci au vãzut implicare, emotie, lucruri pe care trebuie sã le vadã meci de meci. Eu sunt bucuros pentru cã oamenii au venit sã ne vadã si cred cã au plecat multumiti acasã. Le multumim foarte mult cã au fost alãturi de noi”, a declarat Sandu Iacob dupã meci. În urma rezultatului de sâmbãtã, HC Vaslui s-a apropiat la un punct de ultimul loc care asigurã prezenta în play-off, si a a trecut, pentru prima datã de la revenirea în Liga Nationalã, pe golaveraj pozitiv.

Caseta jocului:

HC Vaslui: Pralea, Stãnescu, Iftene (portari), Rosu 6 goluri, Sandu 5, Cotinghiu 5, Moldovanu 3, Anton 3, M. Bujor 2, Polocoser 2, Barac 2, Pasere 1, Hrimiuc 1, Soare 1, Demir 1, G. Bujor.

Aruncãri de la 7m: 4/1, respectiv 6/3

Eliminãri: Pasere, G. Bujor, Hrimiuc (2), Soare, Anton, respectiv Poterã, Cristescu, Sahîn, Nitu

7 Potaissa Turda 12 6 1 5 318-327 19

8 Minaur Baia Mare 11 5 2 4 300-282 17

9 HC Vaslui 12 5 1 6 343-342 16

10 AHC Cãlãrasi 11 5 0 6 288-304 15

11 CSM Ploiesti 12 4 0 8 333-331 12

12 Energia Tg-Jiu 11 3 1 7 284-299 10

13 CSM Focsani 11 2 0 9 270-335 6

14 Danubius Galati 12 0 0 12 292-396 0