24.1 C
27-iun.-2024

ESEC USTURÃTOR

Liga a III-a / Aerostar Bacãu – Atletico Vaslui 3-0 (2-0)

MÃCEL… Dupã calificarea euforicã în turul V al Cupei României, Atletico Vaslui a fost trezitã la realitate de cãtre Aerostar Bacãu, formatie care s-a impus cu un categoric 3-0, în etapa a doua a Ligii 3. Partida de la Bacãu a început dezastruos pentru Atletico, bãcãuanii reusind sã înscrie de douã ori în primele sapte minute!

Pentru trupa lui Gabi Crãciun, disputa din Liga 3, începea practic de la 0-2. Mai mult, în minutul 12, Târtârãu a primit cartonasul rosu dupã un fault în careu, însã, portarul Cernat a reusit sã apere penalty-ul executat de Tismãnaru. În inferioritate numericã, Vasluiul reuseste sã echilibreze jocul si sã-si creeze câteva ocazii de gol. Însã, în debutul pãrtii secunde, bãcãuanii mai înscriu o datã, prin Ichim, dupã un sut din careu. Gazdele puteau obtine o victorie mai concludentã, dar Cernat a fãcut un meci bun reusind sã reducã din proportiile scorului. “Când câstigãm e meritul tuturor, când pierdem e vina antrenorului. Îmi asum întreaga responsabilitate pentru acest esec. Ne-am fi dorit ca acest esec sã vinã cât mai târziu, dar trebuie sã recunoastem cã avem o echipã de copii, iar asta s-a vãzut si în meciul de la Bacãu. A fost un moment în care trebuia sã ajungem un pic cu picioarele pe pâmânt. E un moment bun care trebuie sã ne trezeascã pentru meciul de miercuri, din cupã, cu SC Bacãu. Aerostar a fost echipa mai bunã, a avut o altã atitudine, iar victoria e meritatã. Trebuie sã recunoastem cã fãrã interventiile portarului Cernat, rezultatul ar fi fost mult mai dur”, a declarat Gabriel Crãciun. Miercuri, la Vaslui, Atletico primeste vizita divizionarei B, SC Bacãu, în turul al cincilea al Cupei României.