19.8 C
27-iun.-2024

HC Vaslui, locul secund la Cupa municipiului Vaslui (foto)

HC Vaslui a terminat pe locul secund turneul amical organizat cu ocazia zilelelor orasului, cu douã victorii si o înfrângere în palmares. Echipa care a reusit sã punã mâna pe principalul trofeu al competitiei a fost Dunãrea Cãlãrasi, care a reusit sã adune trei victorii din tot atâtea meciuri diputate.

Dupã debutul perfect de vineri, cu Steaua Bucuresti, elevii lui Sandu Iacob n-au mai repetat evolutia bunã si în fata adversarului de sâmbãtã, Dunãrea Cãlãrasi. Pe tot parcursul meciului, handbalistii lui Aihan Omer au lãsat impresia cã sunt cu o clasã peste echipa gazdã, lucru reflectat si pe tabela de marcaj. La pauzã, diferenta dintre cele douã adversare era de 6 goluri în favoarea grupãrii de la malul Dunãrii. La finalul celor 60 de minute, ecartul a fost de doar patru goluri (31-35), suficiente pentru ca echipa lui Sandu Iacob sã recunoascã superioritatea adversarilor. În meciul de duminicã, cel care a contat pentru clasamentul final, HC Vaslui a întâlnit pe Danubius Galati, formatie pe care o mai învinsese pe 28 iulie, la Bârlad, cu scorul de 31-30. Partida de ieri a avut însã o altã fatã, cu echipa Vasluiul mult mai determinatã. Dupã primele 30 de minute, handbalistii lui Sandu Iacob conduceau cu 16-11. La finalul meciului, avantajul a crescut la 10 goluri, scor 30-20. În urma acestor rezultate, HC Vaslui a terminat “Cupa municipiului Vaslui” pe locul secund, dupã Dunãrea Cãlãrasi, formatie care a bifat trei victorii din tot atâtea jocuri disputate. Pe locul trei s-a clasat Steaua Bucuresti, iar pe ultimul, Danubius Galati. Echipa vasluianã de handbal va debuta în noul sezon al Ligii Nationale, duminicã, 23 august, pe propriul teren, cu Energia Pandurii Târgu Jiu. Pânã atunci, fanii echipei sunt asteptati în continuare la Sala Sporturilor pentru a-si cumpãra abonamente.

Tudor Stãnescu, cel mai bun portar al turneului

La finalul turneului de la Vaslui, organizatorii au acordat mai multe diplome si trofee echipelor participante. Cel mai tehnic jucãtor al întrecerii a fost votat Victor Vartic de la Dunãrea Cãlãrasi în timp ce Tudor Stãnescu de la HC Vaslui a fost ales cel mai bun portar.