24.1 C
28-iun.-2024

A aruncat cât a putut

REZULTAT… Vasluianul Mihãitã Micu a terminat pe locul 11 în finala probei de aruncare a ciocanului la Campionatul Mondial de atletism pentru juniori 2 din Columbia. Din pãcate, printre cei 12 finalisti nu s-a aflat si celãlalt sportiv vasluian, Alexandru Bilan.

Sportivul C.S “Viitorul” Vaslui, Mihãitã Micu, s-a clasat pe locul unsprezece la Campionatul Mondial de atletism pentru juniori II din Columbia. Vasluianul a încheiat proba de aruncare a ciocanului pe locul 11, cu 69,59 metri, proba fiind câstigatã de ucraineanul Hlib Piskunov – 84,91 metri. Pregãtit de profesorul Laurentiu Maxim, vasluianul a avut o evolutie mai bunã în semifinalele competitiei, acolo unde si-a îmbunãtãtit cea mai bunã performantã personalã, cu o aruncare de 72, 89 metri. Din pãcate în finalã, Mihãitã Micu a terminat pe locul 11. Cel mai bun rezultat al sportivilor români prezenti la Mondialul din Columbia a fost înregistrat de Georgiana Anitei (16 ani), care a cucerit medalia de aur la triplusalt, cu o sãriturã maximã de 13. 49 metri, realizatã la ultima încercare.